Jakie są zastosowania dla drona?

Coraz częściej słyszy się o różnych niesztampowych zastosowaniach bezzałogowych statków powietrznych często potocznie nazywanych dronami. Ich popularność z roku na rok wzrasta w zastraszającym tempie, a koszt licencji uprawniającej do kierowania dronem waha się w  granicach tysiąca złotych. Oczywiście żeby móc wzbić się w powietrze nie zawsze będzie nam do tego potrzebna specjalistyczna licencja, w końcu są różne rodzaje i kategorie dronów podzielone między innymi ze względu na ich masę.

Zgodnie ze statystykami podawanymi przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w 2013 r. liczba wydanych świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego wynosiła zaledwie 5! Dla porównania trzy lata później w roku 2016 ta liczba wynosiła niemalże 2500.

Powyższe pokazuje, że popularność dronów rośnie, a na zakup i wykonywanie pierwszych amatorskich lub zawodowych lotów może sobie pozwolić praktycznie każdy.

shutterstock_368306438-1-1024x503

Zastanówmy się jednak do czego w ogóle możemy drona wykorzystać? Oprócz lotów rekreacyjnych istnieje szereg innych zastosowań wykorzystywanych na co dzień przez profesjonalnych operatorów. Oto lista przykładów jakie są zastosowania dla drona w dzisiejszym świecie.

1. Fotografia i film z drona

Zdecydowanie najbardziej popularnym zastosowaniem dla dronów jest możliwość uniesienia kamery i wykonania zdjęć z powietrza. Dzięki temu mamy możliwość wykonać fotografię obiektu z lotu ptaka chociażby w celu sprzedaży nieruchomości. Filmy kręcone przy to często filmy akcji z dynamicznymi ujęciami lub krajobraz sceny.

2. Geodezyjne pomiary

Pomiar topografii terenu dzięki udogodnieniom w postaci dronów stał się dla geodetów dużym ułatwieniem. Jest to również otwarcie nowych możliwości oraz łatwy dostęp do miejsc trudno dostępnych.

3. Zastosowanie w rolnictwie

Drony w rolnictwie nie należą jeszcze do codziennego widoku, jednak ich korzyści z biegiem czasu są stopniowo odkrywane. Między innymi wykorzystuje się je do monitorowania stanu upraw w znacznie szybszy i łatwiejszy sposób niż w przypadku inspekcji terenowej. Pozwala to na przykład na wykrycie obszarów zbóż zagrożonych chorobami lub suszą i podjęcie środków na wczesnym etapie.

4. Bezpieczeństwo i monitoring

Służby państwowe wykorzystują coraz częściej drony do monitorowania bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Dla przykładu organ Straży Pożarnej wykorzystuje drony do detekcji pożarów, natomiast w służbie zdrowia wykorzystywane są do transportu krwi i osocza.

5. Ochrona środowiska

Zastosowanie dronów w hodowli lasów oraz kontrola populacji i przemieszczeń zwierząt są również coraz powszechniejszym rozwiązaniem wśród leśniczych. Drony wyposażone w wyspecjalizowane czujniki optyczne zbierają informacje przestrzenne rozpoznając siedliska oraz wykrywając przeszkody w postaci drzew.

 

To tylko garść z zastosowań jakie umożliwiają nam bezzałogowe statki powietrzne. Ponieważ technologia się ciągle rozwija z pewnością w przyszłości odkryjemy jeszcze znacznie więcej niesamowitych udogodnień jakie dają nam drony.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat dronów zapraszam do obejrzenia również bloga MegaDron. Zapraszam również do zapoznania się z innymi z moich wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *